У УКЦ Крагујевац, уз подршку Министарства здравља Републике Србије одржан је стручни састанак на тему „Напредак у лечењу карцинома плућа: Свеобухватни водич за лекаре опште медицине”, коме је присуствовало преко 50 лекара опште медицине свих домова здравља Шумадијског округа, заједно са својим руководиоцима и уз присуство лекара специјалиста УКЦ Крагујевац из области пулмологије, грудне хирургије, радиологије и онкологије.
Циљ састанка је била најава скрининга карцинома плућа у Шумадијском округу, који ће почети у наредних 15 дана.
Проф. др Слободан Милисављевић, директор УКЦ Крагујевац, поздравио је присутне лекаре у име УКЦ Крагујевац, истакавши важност добре сарадње установа у систему здравствене заштите Шумадијског округа ради што квалитетнијег и обухватнијег присупа процесу скрининга карцинома плућа.
Један од најважнијих предуслова успешног лечења карцинома плућа је рано откривање, јер се код више од 70 одсто пацијената карцином плућа открива у одмаклом стадијуму болести. Зато је Србији преко потребан скрининг за рано откривање ове опаке болести. Карцином плућа је најчешћи и најсмртоноснији карцином у Србији и свету. Србија је друга земља у свету по броју новооболелих и умрлих од карцинома плућа. У нашој земљи, годишње од карцинома плућа оболи преко 7.000, а премине више од 5.000 људи.
Тиме је карцином плућа постао готово јавно здравствени проблем, јер просечно, сваког дана оболи скоро 20 нових пацијената, а чак 13 изгуби битку са карциномом плућа. Практично на свака два сата, у Србији једна особа премине од карцинома плућа”, истакла је проф. др Марина Петровић, директор Клинике за пулмологију УКЦ Крагујевац у уводном предавању.
Сама идеја о спровођењу скрининга карцинома плућа у Шумадијском округу потекла је од директора УКЦ Крагујевац, проф. др Слободана Милисављевића, грудног хирурга и Министарства здравља Републике Србије, чиме су се стекли услови да се та идеја спроведе у дело.
Проф. др Слободан Милисављевић, презентујући улогу хирурга у евалуацији пацијената са карциномом плућа, истакао је значај процене проширености карцинома и прогностичке факторе болести, као најбитнијих чиниоца за лечење и преживљавање оболелих од карцинома плућа, уз истицање хируршке стране дијагностичких и терапијских могућности. Са нагласком на мултидисциплинарност лечења карцинома плућа, проф. Милисављевић објаснио је суштину скрининга карцинома плућа: „Узимајући у обзир заступљеност оболелих од овог карцинома у нашој популацији и досадашње резултате лечења, наш циљ је да успемо да повећамо петогодишње преживљавање пацијената увођењем скрининга карцинома плућа.“
Иначе, у програм скрининга биће укључене особе које имају високе факторе ризика за добијање карцинома плућа, а то су: пушачи, старости од 50 до 75 година, без симптома и знакова који говоре у прилог карциному плућа. Што се тиче пушачког стажа, да би испитаници били укључени у скрининг програм, потребно је да пуше 30 година по кутију цигарета, или 15 година по две кутије цигарета. Затим, особе које имају позитивну породичну анамнезу у правцу малигних болести плућа, а такође у програм могу бити укључени и бивши пушачи, који су престали да пуше унутар 15 година, са истим пушачким стажом као и активни пушачи.
Скринингом ће бити обухваћени становници свих седам општина Шумадијског округа.
Улога лекара у домовима здравља је да анкетирају своје пацијенте, током уобичајених амбулантних прегледа и да оне, који су сагласни и испуњавају наведене критеријуме, упуте на почетну дијагностику у Службу за радиолошку дијагностику УКЦ Крагујевац.
У УКЦ Крагујевац, у оквиру програма скрининга, снимање се изводи на апарату за компјутеризовану томографију – такозвани нискодозни ЦТ са малом дозом зрачења.
Сам преглед траје само неколико минута и безболан је. Након завршеног очитавања скенера, у зависности од резултата читања, мултидициплинарни тим у саставу: радиолог, пулмолог и грудни хирург, донеће одлуку о даљем праћењу, или додатној дијагностици описаних промена.
На стручном састанку су, поред уводног предавања проф др Марине Петровић, која је говорила у актуелној епидемолошкој ситуацији за карцином плућа и спровођењу скрининга у Шумадијском округу говорили и: проф. др Слободан Милисављевић грудни хирург Центра за грудну хирургију на тему „Улога хирурга у путу пацијента са карциномом плућа“, радиолог др Сања Милојевић из Службе за радиолошку дијагностику о скринингу карцинома плућа уз помоћ нискодозног скенера, и онколози из Центра за интернистичку онкологију: др Марина Марковић о терапији карцинома плућа и др Марија Пеулић
о збрињавању нежељених реакција на терапију и улози мултидисциплинарног тима лекара УКЦ Крагујевац.