Управа
Спец. др мед. Снежана Бошњаковић
Руководилац
Вртг. техничар Бојан Ступар
Одговорни техничар
Организационе јединице
Одељење специјалистичких и субспецијалистичких кабинета
- Одсек дневне болнице
- Одсек транскутане зрачне терапије
- Одсек брахитерапије
- Одсек медицинске физике
Одељење за радиотерапије
- Одсек за малигне болести дојке
- Одсек за малигноме урогениталне регије
- Одсек за малигноме гастроинтестиналног тракта
- Одсек за малигне болести мешовитих локализација
- Одсек за малигне болести плућа
О центру
Развојни пут организоване клиничке онкологије у Крагујевцу, слично осталим онколошким центрима у Србији, ишао је преко радиолошких одељења и завода који су били у оквиру општих болница. Рентгенолошко одељење у општој болници у Крагујевцу основано је 1950. године. Начелник овог одељења је био Др Селимир Врбић, радиолог, а 1956. шеф рентгенолошког одељења постаје прим. Др Добривоје Стојановић, радиолог.
Центар за онкологију и радиологију је основан 1980. године у оквиру Медицинског центра „Др Михајло Илић“. Сачињавала су га два одељења (радио и хемиотерапије) са одсеком за нуклеарну медицину и дневном болницом и располагао је са укупно 68 постеља. Ординирање хемиотерапије је почело одмах по оснивању, а радиотерапија је почела са радом наредне године уз коришћење линеарног акцелератора 10МеV‐а. 1982. године, у рад су пуштени други линеарни акцелератор енергије 6МеV, апарат за брахитерапију (Buchler) и апарат за контактну зрачну терапију „дермопан“.
Центар се 2007. године преселио у новоизграђени простор у чијем саставу су и нове просторије за смештај радиотерапијске опреме.
Центар за онкологију организује конзилијарне прегледе за малигне туморе свих локализација. Бави се лечењем хемиотерапијом у складу са најновијим сазнањима из онкологије уз коришћење најсавременијих лекова, као и лечењем радиотерапијом уз коришћење савременог тродимензионалног планирања на апаратима најновијих генерација.
Пријемно ‐ дијагностичко ‐ поликлиничко одељење у свом саставу има дневну болницу за ординирање хемиотерапије амбулантним пацијентима са шест постеља и шест места за седење. На одељењу радиотерапије има 40 постеља, као и на одељењу хемиотерапије, што чини укупни капацитет за лечење пацијената од 86 + 6.
Од опреме Центар располаже са два дигитална линеарна акцелератора марке „Електа“, и системом за тродимензионално планирање зрачне терапије.
Набављен је и апарат за брахитерапију и класични симулатор.
Планира се даље увећање смештајних капацитета и заокруживање опремања апаратима за радио и хемиотерапију као и запошљавање неопходног стручног кадра.
У оквиру Центра за онкологију и радиологију ради тринаест специјалиста. И то у пријемно – дијагностичко – поликлиничком одељењу један лекар специјалиста, на одељењу радиотерапије шест специјалиста и на одељењу хемиотерапије шест специјалиста. На специјализацији је пет лекара из радиологије и шест из интерне медицине. У Центру ради и један клинички лекар и пет физичара. Од медицинског особља, у Центру је запослено 29 медицинских и 17 радиолошких техничара.
Статистика:
- У Центру се годишње обави око 6.800 конзилијарних прегледа, ординира око 5.000 хемиотерапија и лечи радиотерапијом око 2.000 пацијената.
- Број амбулантних прегледа годишње је око 20.000.
- Број болесничких дана је у прошлој години био 43.644 уз искоришћеност постељног фонда од 97%.
- Број услуга се увећава годишње за просечно 10 ‐ 15%.
Међународно удружење за оралну онкологију (ISOO) и Мултинационална асоцијација за супортивну онкологију (MASCC), припремили су едукативни материјал за пацијенте са онколошким обољењима, који се лече хемиотерапијом и зрачењем.
У наставку можете прочитати и преузети упутства: