Од 10. до 14. марта 2025. недеља борбе против глаукома у УКЦ Крагујевац

Офталмолози Клинике за офталмологију УКЦ Крагујевац уз подршку Министарства здравља Републике Србије, придружују се, као и претходних година, акцији обележавања Светске недеље борбе против глаукома у периоду од 10. до 14. марта 2025. године.

То је прилика да се скрене пажња јавности и појединаца на озбиљност глаукомне болести, која доводи до слепила, уколико се не дијагностикује и не лечи на време, као и нa факторе ризика за појаву глаукома, начине превенције и могућности лечења.

Глауком је заједничко име за групу очних болести – оптичка неуропатија. Хронична неизлечива болест, која може да се држи под контролом редовним праћењем и лечењем. Глауком представља јединствен, актуелно-значајан, друштвено-здравствени проблем свих нација.

Према подацима Светске здравствене организације глауком је други најчешћи узрок слепила у свету од којег болује око 80 милиона људи. Предиспозицију да добије глауком до 2040. године, има око 118 милиона људи, од којих је преко четири и по милиона слепо. Чак 50% становништва и не зна да има глауком. У Србији око 150.000 људи има ово обољење. Око 2% становништва преко 40 година, развија примарни глауком отвореног угла, док се проценат повећава са годинама живота за 4%.

Међународне Недеље борбе против глаукома имају за циљ препознавање и упознавање опште популације са наглашеним значајем редовних, офталмолошких контрола у мисијама спречавања слепила, до којег нелечен и неконтролисан глауком засигурно води.

Лекари Клинике за офталмологију УКЦ Крагујевац обављаће превентивне прегледе од 10. до 14. марта 2025. године у времену од 12:00 до 14:00 сати у обе специјалистичке, очне амбуланте у приземљу УКЦ Крагујевац. Офталмолози ће спровести акцију мерења очног притиска и других неопходних прегледа, за све заинтересоване грађане, пацијенте, без заказивања, без упута, уз личну карту.

Циљ акција је рано откривање (скрининг и превенција глаукома) односно клиничког налаза повишеног очног притиска, па се саветује да дођу грађани који су старији од 40 година, који до сада нису урадили такву врсту прегледа, који имају сродника оболелог од глаукома, и пацијенти са дијагностикованим глаукомом. Укључене су и особе које често мењају наочаре, особе које имају танке рожњаче, дијабетичари, особе са високим или ниским крвним притиском и други.

Први преглед због сумње на глауком, потребан је у доби између 35 и 40 година старости. Прегледи два до четири пута годишње после 40. године живота, и један до два пута годишње после 55 година, или чешће индивидуално.

У великом броју случајева, не постоје знаци, који нас упозоравају на насталу глаукомну, а притајену и подмуклу болест. Не постоји доступна метода, која данас поуздано предвиђа глауком пре појаве болести. До данас, глауком није дијагностикован у стварном проценту, у којем је присутан у светској и у нашој популацији.

Ове године, Недеља борбе против глаукома има новина, које се односе на додатну рану дијагностику болести, а то су испитивање дебљине слоја нервних влакана очног нерва и макуларног слоја ганглијских ћелија мрежњаче као и централне дебљине рожњаче, методом оптичке кохерентне томографије – ОСТ. Наведено се пре свега односи на новоткривене глаукоме, чији се број линеарно повећава сваке године.

Терапија глаукома у правом моменту има за циљ да заустави болест на развојном нивоу, да очни притисак држи у физиолошким границама, да омогући бољи квалитет живота и спречи инвалидитете лица са глаукомом.

Недеље борбе против глаукома у Србији, укључујући и Крагујевац, потврдиле су се кроз дугогодишњу праксу, струку и науку и оправдано истакле јавни значај потребног знања и вештина, који се данас могу применити у скринингу, превенцији, дијагностици и лечењу ове болести.

Да би истакли значај међународне Недеље борбе против глаукома, Удружење глауматолога Србије одржава Први национални симпозијум, по завршетку Недеље борбе против глаукома у Србији, на коме ће учествовати и офталмолози Клинике за офталмологију УКЦ Крагујевац.