Од 18. фебруара 2025. године, у Универзитетском клиничком центру Крагујевац, званично је почео скрининг за рано откривање рака плућа. Носиоци пројекта су Министарство здравља Републике Србије, Институт за јавно здравље Србије др Милан Јовановић Батут, УКЦ Крагујевац и Дом здравља Крагујевац.
Желим да изразим захвалност Министарству здравља, јер је препознало значај раног откривања карцинома плућа. После Новог Сада и Београда, Крагујевац као регионални центар, покретач је овог, рекли бисмо историјског пројекта, с обзиром на бројке обољевања од карцинома плућа. Карцином плућа је у свету на првом месту по обољевању становништва, а у Републици Србији, годишње се открије преко 8.000 случајева, са 5.000 смртних исхода. То говори у прилог значају раног откривања карцинома плућа, јер дијагностиковањем у почетном стадијуму, обезбеђује се неупоредиво успешније лечење. За разлику од других карцинома, код којих је петогодишњи период преживљавања преко 60 одсто, код карцинома плућа је преживљавање, без обзира на примењене модалитете лечења, до 16 процената. Рани скрининг карцинома плућа од суштинског је значаја за рану дијагностику и за што боље резултате у лечењу ове, практично најтеже болести.“ истакао је проф. др Слободан Милисављевић, в.д. директора УКЦ Крагујевац, грудни хирург и иницијатор укључивања УКЦ Крагујевац у Национални програм скрининга за рано откривање рака плућа.
„Ова суморна статистика за карцином плућа, где сваког дана у Србији оболи 20 пацијената, а 13 до 14 пацијената нам умире од те болести је једна страна стања. Са друге стране, што је још значајније, у Србији код скоро 70 одсто пацијената који болују од карцинома плућа, обољење се открива у локално одмаклом, односно метастатском стању болести, када је прогноза петогодишњег преживљавања испод 10 процената. Све наведене бројке говоре да је нешто неопходно предузети у циљу превенције и раног откривања карцинома плућа у првим стадијумима болести, када је оперативно лечење фактички за велики број пацијената, у преко 90 процената и излечење. Велика клиничка истраживања, спроведена у свету, наметнула су да је једино право решење скрининга за рано откривање карацинома плућа у високоризичној популацији, дијагностиком на нискодозном скенеру. Све остале методе, које су до сада тестиране, да буду довољно осетљиве да открију карцином у раном стадијуму, нису се показале као добре. Управо захваљујући тим великим клиничким трајалима, у великом броју земаља у свету и Европи, уведен је скрининг за карцином плућа као један од националних пројеката. Србија је земља која је препознала овај проблем, на основу постојеће статистике и први пилот пројекат скрининга за карцином плућа, почео је 2020. године у Војводини. Пре два месеца, у програм се укључио и Београд, а од 18. фебруара 2025. године, креће скрининг за рано откривање карцинома плућа у Шумадијском округу у свих седам општина, код ризичне популације.“ навела је проф. др Марина Петровић, руководилац Клинике за пулмологију УКЦ Крагујевац.
Особе које имају високе факторе ризика за добијање карцинома плућа су пушачи, старости од 50 до 75 година, без симптома и знакова који говоре у прилог карциному плућа. Што се тиче пушачког стажа, да би испитаници били укључени у скрининг програм, потребно је да пуше 30 година по кутију цигарета, или 15 година по две кутије цигарета. Затим, особе које имају позитивну породичну анамнезу у правцу малигних болести плућа, а такође у програм су укључени и бивши пушачи, који су престали да пуше унутар 15 година, са истим пушачким стажом као и активни пушачи.
На основу до сада познатих резултата увођења скрининга на карцином плућа код ризичне популације, закључак је да је смртност смањена за 40 процената.
У оквиру Службе за радиолошку дијагностику УКЦ Крагујевац, оформљен је медицински тим од пет радиолога, 10 радиолошких техничара, који ће на пет радних станица обављати снимање пацијената који учествују у скринингу на карцином плућа на апарату за компјутеризовану томографију – такозваном нискодозном скенеру са малом дозом зрачења. Сам преглед траје само неколико минута и безболан је.
„Пацијенти који испуњавају услове за скрининг, долазе код нас у службу, попуњавају формулар и добијају информатор о каквом прегледу се ради. Посебни софтвери су уграђени у радне станице на којима ће се радити дијагностика, и који омогућавају и помажу радиологу да детектује и одреди степен малигнитета одређених фокалних промена које могу да се виде. Ако пацијент има неку суспектну промену, заказује му се класичан преглед на скенеру и улази у детаљну обраду. Уколико су промене централног типа, такви пацијенти одлазе на бронхоскопију, тако да се добија и патолошка верификација те промене. Пацијенти који имају промене, упућују се на конзилијум, који ће одлучити о наставку лечења – оперативно или хемиотерапијом и зрачењем.“, објаснио је др Владимир Тривић, руководилац Службе за радиолошку дијагностику УКЦ Крагујевац.
Улога лекара у домовима здравља у Шумадијском округу у свих седам општина је да анкетирају своје пацијенте, током уобичајених амбулантних прегледа и да оне, који су сагласни и испуњавају наведене критеријуме, упуте на почетну дијагностику у Службу за радиолошку дијагностику УКЦ Крагујевац.
„Посебно ми је драго што је Министарство здравља Републике Србије, после Београда и Новог Сада узело Шумадијски округ за место у којем ће се спроводити скрининг карцинома плућа. Дом здравља Крагујевац, као и остали домови здравља у Шумадијском округу, бираће пацијенте из ризичне популације. У Крагујевцу имамо отприлике 35 хиљада становника у том старосном добу и један део њих биће укључен у скрининг по већ утврђеном критеријуму. Наши лекари у домовима здравља, селектоваће ове пацијенте, упознати их са скринингом и одмах у тој ординацији, електронски ће заказати преглед на нискодозном скенеру у УКЦ Крагујевац.“, објаснио је улогу домова здравља др Василије Антић, директор Дома здравља Крагујевац.
У оквиру скрининга карцинома плућа, снимање пацијената на нискодозном скенеру, обављаће се сваког радног дана у Служби за радиолошку дијагностику УКЦ Крагујевац од 12 до 14 сати у заказаним терминима.
„Истакао бих да смо, захваљујући подршци Министарства здравља, изузетно поносни у УКЦ Крагујевац на чињеницу да је, званичним почетком скрининга карцинома плућа, наша здравствена установа са својим најбољим медицинским тимовима, укључена у све националне програме скрининга, који обухватају скрининге на рак грлића материце, рак дојке, рак дебелог црева и рак плућа.“, рекао је проф. др Слободан Милисављевић, в.д. директора УКЦ Крагујевац.