Центар за нуклеарну медицину УКЦ Крагујевац једини у региону спроводи овај вид лечења
Центар за нуклеарну медицину Универзитетског клиничког центра (УКЦ) у Крагујевцу, пионир је у увођењу радионуклидне терапије код различитих врста карцинома, која омогућава уништење ћелија рака, али не и околног здравог ткива. Од прошле године, ова установа је једина у Србији, али и региону, у којој се спроводи терапија lutecijumom код пацијената са метастазама рака простате.
Терапија lutecijumom у лечењу рака простате одобрена је у Европи и свету 2022. године. Већ наредне године, Центар за нуклеарну медицину Универзитетског клиничког центра Крагујевац, почео је са лечењем пацијената овом врстом онколошке терапије, каже у интервјуу за „Блиц здравље“ професор др Владимир Вукомановић, специјалиста нуклеарне медицине, субспецијалиста онкологије, директор Центра за нуклеарну медицину УКЦ Крагујевац и шеф Катедре за нуклеарну медицину и клиничку онкологију, Факултета медицинских наука Универзитета у Крагујевцу.
„Радионуклидна или радиолиганд терапија, уопште, представља циљано системско лечење јонизујућим зрачењем на ћелије рака путем специфичних ћелијских структура (антигени, рецептори, ензими) које поседују само малигне ћелије. Овом тзв. циљаном радијацијом постиже се уништење само ћелија тумора и њихових метастаза без оштећења околног здравог ткива и виталних органа, што је често случај код конвеционалне радиотерапије“, каже проф. др Владимир Вукомановић.
Значај радионуклидне терапије код рака простате
Професор Вукомановић објашњава да у случају рака простате, малигне ћелије на својој површини поседују трансмембрански гликопротеин који се назива простата специфичан мембрански антиген или „PSMA“.
„PSMA је готово увек је обилно присутан и у примарном тумору и метастазама. Ту чињеницу користи нуклеарна медицина за дијагностику и лечење“. истиче проф. др Вукомановић, те објашњава на који начин нуклеарна медицина користи PSMA у лечењу рака простате: „Тако што су у употреби мали молекули тзв. лиганди, односно хемијске супстанце које имају велики афинитет за PSMA. Спајањем или обележавањем ових PSMA- лиганди са дијагностичким радиоактивним изотопима (Galijum-68, Fluor-18, Tehnecijum-99), можемо спроводити PET, односно SPECT дијагностику. Међутим, уколико се исти ти PSMA-лиганди обележе радиоактивним изотопом који има велику енергију зрачења да уништи малигне ћелије,као што је Lutecijum-177, добијамо моћно терапијско средство (177Lu-PSMA). Оваква дијагностичка и терапијска примена радиоактивних супстанци у нуклеарној онкологији, назива се тераностика“.
Када рак простате може да се лечи радионуклидном терапијом?
Према речима саговорника „Блиц здравља“, индикација за радионуклидну терапију је лечење метастатског карцинома простате и то кастрационо резистентне форме.
„У свом настанку рак простате је хормон-сензитиван, јер користи андрогене да би подстакао свој раст. Из тог разлога се у кастрационо сензитивној фази користе лекови, који припадају групи тзв. андроген депривационе терапије“, указује проф. др Владимир Вукомановић.
Међутим, како додаје наш саговорник, 30 до 50 одсто пацијената временом не реагују на ову врсту терапије, што доводи до ширења болести и настанка метастаза.
„У оваквим случајевима, наредни терапијски приступ јесте хемиотерапија на бази таксана или радионуклидна терапија. Уколико је код пацијента контраиндикована примена хемиотерапије, може се одмах почети са радионуклидном терапијом. Основна индикација за примену lutecijuma јесте дијагностичка потврда присуства болести неким од поменутих дијагностичких модалитета идентичним PSMA- лигандом“, истиче проф. др Владимир Вукомановић.
Нажалост, рак простате врло брзо метастазира и то најчешће у скелет.
“Код великог броја пацијената, болест бива утврђена управо тада, када се пацијенти јаве лекару због перзиситирајућег бола најчешће у кичменом стубу који не пролази на аналгетску терапију. У случају тзв. метастатске малигне болести лечење је теже, али не и немогуће. Особеност радионуклидне терапије је што омогућава да се све метастатске промене лече, без обзира колико их има и где су све присутне”, наглашава проф. др Вукомановић.
Шта је lutecijum и како се примењује терапија?
Како објашњава наш саговорник, lutecijum-177 је радиоактивни елемент велике енергије зрачења, довољне да уништи малигне ћелије са којима дође у контакт.
„Међутим, његов домет у ткиву је свега неколико милиметара што омогућава уништење ћелија рака, али не и околног здравог ткива. Из тог разлога се радионуклидна терапија назива „паметном“ циљаном терапијом. У случају рака простате, lutecijum се апликује системски тј. интравенски у специјално дизајнираним апартманима, због особености саме терапије која је „радиоактивна““, наводи проф. др Вукомановић, те додаје:
„Подсредством PSMA- лиганди, lutecijum се акумулира у свим метастазама и омогућава системски терапијски ефекат само једнократном апликацијом. Резултати најновијих студија веома су охрабрујући за будућност лечења рака простате овом методом. Радиолиганд терапија са 177Lu-PSMA направила је значајан корак напред у протоколу лечења, сада се позиционирајући испред хемиотерапије доцетакселом“.
Индивидуална доза лека у четири циклуса
Према речима професора Вукомановића, тренутно званични протоколи предвиђају да се терапија рака простате са lutecijumom спроводи у четири циклуса са размаком од шест до осам недеља.
„Доза радиоактивног лека се одређује индивидуално, за сваког пацијента понаособ, у зависности од проширености болести и општег здравственог стања. Као што можете да приметите, временски размак је много дужи него код конвеционалне хемиотерапије, што омогућава пацијентима да се опораве од евентуланих нежељених дејстава које могу настати, бољи квалитет живота и додатну комплијансу“ указује проф. др Владимир Вукомановић.
Нега пацијената у терапијским блоковима
Збрињавање пацијената у тзв. терапијским оловним блоковима неопходно је због саме природе радиоактивности, те су пацијенти у једном виду изолације због потенцијалне опасности по околину. „УКЦ Крагујевац поседује два одвојена, наменски пројектована апартмана, где је посебна пажња поклоњена комфору пацијената. Сваки апартман има дневно светло, свој санитрани део, климатизацију, телефонску линију, телевизор и интернет. У овим специјализованим апартманима пацијенти бораве, 1-3 дана, у зависности од општег стања и примљене дозе лека. Наиме, постоји строга законска регулатива када се пацијент може отпустити у општу популацију а да не представља опасност по околину због зрачења“, наводи директор Центра за нуклеарну медицину УКЦ Крагујевац.
Ретки нежељени ефекти терапије lutecijumom
Професор Вукомановић објашњава да, за разлику од стандардне хемиотерапије која је скопчана са великим дијапазоном нежељених дејстава, у случају терапије са lutecijumom она су веома ретка.
“На првом месту јесте пролазна хематотоксичност, више изражена код пацијената са постојањем метастаза у скелету. Такође, пролазно смањење бубрежне функције испољава се у мањем обиму због чега је неопходна довољна очуваност функције бубрега као и одсуство бубрежне инкотиненције, јер се вишак радиоактивности излучује урином. На сву срећу, довољан размак између циклуса омогућава да се пацијенти опораве до наредне примене терапије. Сама апликација радионуклидне терапије пролази без било каквих нежељених дејстава“, истиче проф. др Вукомановић.
Не постоји листа чекања за терапију lutecijumom
Будући да је Центар за нуклеарну медицину УКЦ Крагујевац једини у Србији и у окружењу у којем се спроводи терапија карцинома простате са lutecijumom, већ постоје захтеви из околних земаља за овим видом лечења, каже наш саговорник. “У складу са водичима добре клиничке праксе, претходно треба урадити дијагностички снимак у циљу процене терапијске примене. У нашој установи користимо tehnecijum- PSMA за иницијалну дијагностику, а затим lutecijum- PSMA за терапијску примену. То умногоме олакшава нашим пацијентима, с обзиром на то да су раније за дијагностички снимак морали да иду у иностранство и сами то финансирали. Данас се комплетна дијагностичко-терапијска процедура обавља у УКЦ Крагујевац, и не постоји листа чекања. Сваки пацијент Републике Србије, осигураник Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО), може доћи у нашу установу на терапију lutecijumom, када надлежни онколошки конзилијум то процени“, напомиње проф. др Вукомановић.
Резултати досадашње примене терапије lutecijumom
Професор Вукомановић додаје да су њихови резултати тренутно скромни, с обзиром на то да рак простате представља велики јавноздравствени проблем, како у свету тако и код нас.
„У нашој земљи око 3.000 мушкараца годишње оболи, а умре око 1.000, што је веома висок проценат. До сада је примењено око стотину терапијских апликација lutecijumom и око двадесетак наших пацијената је комплетирало четири циклуса терапије, а још толико се тренутно лечи. Наши прелиминарни резултати су у складу са референтним европским центрима. У већини случајева, код око две трећине пацијената, постиже се стабилизација болести и одређени степен ремисије“, каже проф. др Вукомановић и додаје:
„Доминантан је палијативни ефекат, односно, пацијентима се смањује интензитет бола, који је нарочито изражен код постојања метастаза у скелету. У толикој мери, да се примена опиоидних аналгетика смањи или потпуно обустави, чиме се постиже бољи квалитет живота. Степен регресије туморских промена зависи од проширености болести пре увођења терапије. Треба поменути да на жалост, један мањи број пацијената са раком простате нема задовољавајућу експресију PSMA антигена, те стога није у могућности да добије овај савремени вид терапије“.
Примена радионуклидне терапије код различитих врста карцинома
УКЦ Крагујевац деценијама спроводи радионуклидну терапију различитих врста карцинома.
„Број оболелих од најтеже болести из године у годину је нажалост све већи, али медицина напредује. Раније су ово биле смртоносне болести, међутим добар део малигних болести може да се лечи и излечи. У УКЦ Крагујевац се више од деценије лече пацијенти са метастатским неуроендокриним туморима (NET), панкреаса, гастроинтестиналног тракта и плућа, и били смо пионири у увођењу терапије lutecijumom обележених пептида за ову врсту малигнитета“, каже проф. др Вукомановић, те истиче:
„Данас је нуклеарно-медицинска дијагностика и терапија део стандардног протокола збрињавања ових пацијената. Иако су у међувремену други центри у земљи отпочели са овим видом терапије, ми смо и даље остали на неки начин референтни центар, збрињавајући највећи број пацијената“.
Лече пацијенте и из иностранства
Наиме, у Центру за нуклеарну медицину Универзитетског клиничког центра Крагујевац, на годишњем нивоу се лечи око педесетак пацијената оболелих од NET -а, из земље и иностранства, који приме четири до шест циклуса радионуклидне терапије.
„Резултати ове терапије су више него охрабрујући, јер омогућувају да пацијенти, и поред развијене метастатске болести, живе квалитетним животом више од пет до 10 година, а постоје и пацијенти са дужим преживљавањем. Наши резултати су објављени у више научних радова у међународним стручним часописима. Као што можете да закључите, наше вишегодишње искуство са применом lutecijuma омогућило нам је да са великим оптимизмом отпочнемо примену овог вида онколошке терапије код рака простате“, каже наш саговорник и додаје: „Нагласио бих, да за разлику од осталих малигнитета које лечимо, који спадају у тзв. ретке болести, рак простате карактерише све већа учесталост, чак и у популацији млађих мушкараца. Из наведених разлога, морамо да се усавршавамо, али и да проширујемо капацитете. Центар за нуклеарну медицину Универзитетског клиничког центра Крагујевац у наредној години очекује реконструкција простора и набавка нових дијагностичких уређаја, што ће омогућити правовремену и софистициранију дијагностику и лечење онколошких пацијената. Наши лекари специјалисти континуирано се усавршавају у реномираним европским установама које спроводе радионуклидну терапију, путем међународних пројеката и стручних посета“.
Будућност у лечењу најтежих болести
Према речима проф. др Вукомановића, онколошка терапија у нуклеарној медицини тренутно у свету доживљава ренесансу.
„Коришћење радиоизотопа у лечењу најчешћих карцинома, који се хируршки не могу одстранити или који су се већ проширили на друге делове тела, омогућава пре свега да пацијенти далеко квалитетније живе. Чак након постизања одређеног степена ремисије, пацијент може неко време бити без било какве терапије и живети потпуно нормално. Комбинација биологије, молекула и атома, у овом случају системске примене радијације, представља квантни скок не само нуклеарне медицине, већ и медицине уопште.
Узевши у обзир наше вишегодишње искуство у овој области, уз велики реноме који поседујемо, ми ћемо се увек трудити да уведемо најсавременију радионуклидну терапију која се одобри у свету, за различите врсте малигнитета. На тај начин, највећи број наших онколошких пацијената добио би третман као што би имао у најпрестижнијим светским центрима, а све у циљу побољшања квалитета живота ове осетљиве групације становништва“, закључује за „Блиц здравље“ проф. др Владимир Вукомановић.