Универзитетски клинички центар Крагујевац, са лекарима Клинике за кардиологију, 19. и 20. новембра 2024. године домаћини су проф. др Масахису Јаману (Masahisa Yamane) из Јапана, једном од најбољих светских интервентних кардиолога.
Тим поводом, проф. др Слободан Милисављевић, в.д. директора УКЦ Крагујевац захвалио се проф. др Масахису Јаману на доласку у нашу установу и на указаној прилици да наши кардиолози раде интервенције са стручњаком светског ранга.
„Радна посета проф. др Масахиса Јамане има велики значај, посебно за лечење наших најтежих пацијената. Са професором из Јапана, радиће тим наших интервентних кардиолога, што ће бити огромно искуство за њих и надам се да ће усавршену процедуру увести у свој свакодневни рад у наредном периоду. Наставићемо праксу, што је и став Министарства здравља, да се и убудуће доводе највећи светски стручњаци у наше болнице, да раде едукације наших младих лекара. Оно што је битно напоменути је да је наша интервентна кардиологија део нашег клиничког центра, који има посебан значај и у тренитку када се смањују листе чекања. Верујем да ћемо у наредном периоду успети да потпуно укинемо листе чекања, односно да их сведемо на листе заказивања, захваљујући људима који раде у две смене и викендом и очекујемо да ћемо са том праксом наставити и даље“, истакао је проф. др Слободан Милисављевић, в.д. директора УКЦ Крагујевац, додајући да се нада да ће професор из Јапана бити у прилици да поново дође у нашу здравствену установу.
Проф. др Масахиса Јамане, директор је Кардиоваскуларног одељења болнице Sekishinkai Saitama у Јапану и специјалиста Међународне болнице St.Luke, Токио Јапан.
„Радујем се боравку у УКЦ Крагујевац и сарадњи са вашим лекарима. Специјалиста сам за CTO PCI процедуре, које у будућности могу бити замена за операцију бајпаса. За сада, још увек нам је потребно времена и рада, како би достигли потребни скуп вештина и алата.
Ово није мој први боравак у Србији. Веома сам почаствован тиме да сам визитинг професор на Медицинском факултету Универзитета у Београду, а сада сам у прилици да посетим и Крагујевац, који је такође универзитетски град и има лекаре који раде на клиници, а и професори су на Факултету медицинских наука. Верујем да ће се сарадња између српских и јапанских лекара продубити и наставити убудуће“, рекао је проф. др Масахиса Јамане.
У оквиру дводневног боравка у УКЦ Крагујевац, проф. Јамане са тимом интервентних кардиолога Клинике за кардиологију УКЦ Крагујевац, обавиће CTO PCI интервенције код шест пацијената.
CTO PCI (Chronic Total Occlusion Perkutaneous Coronary Intervention) је процедура која се већ примењује на Одељењу интервентне кардиологије Клинике за кардиологију УКЦ Крагујевац, а гостовање проф. др Масахиса Јамане, прилика је за усавршавање.
„Реч је о најтежим облицима коронарне болести. Уколико имате артеросклерозу, постепено долази до сужења крвних судова и најбољи облик лечења је превентива, на чему ми инсистирамо. Нажалост, ако дође до инфаркта миокарда и ако се он правовремено не лечи, долази до оклузије, односно до тоталног престанка протока, до запушења те артерије. То су артерије, које су запушене већ месецима, чак и годинама. Дефиниција хроничних тоталних оклузија је да су то стенозе, односно оклузије, које су старије од три месеца и које су врло захтевне за лечење.
Постоји једна субпопулација најтежих пацијената, због којих је проф. Јамане управо ту, да нас подучи како да приступимо њиховом лечењу. Реч је о пацијентима, који упркос комплетној терапији коју узимају, имају тегобе. За нас је велика привилегија да учимо од таквог врхуског стручњака, јер његово искуство је драгоцено. Проф. Јамане није само лекар, већ и иноватор, који ствара материјал са којим радимо“, објаснио је доц. др Миодраг Срећковић, начелник Одељења интервентне кардиологије УКЦ Крагујевац.
„CTO PCI је техника која захтева велико искуство, велики број обављених интервенција и криву учења која обухвата познавање свих претходних процедура у сали за катетеризацију. Подразумева искуство и познавање две групе изузетно тешких интервенција које се међусобно прожимају. Једна група су тешко калцификоване артерије и друга – хроничне тоталне оклузије, које такође могу имати присуство калцификата. Укратко, два облика најтежих процедура за рад у ангио сали. С обзиром да Универзитетски клинички центар Крагујевац у последњих годину дана улаже велике напоре у развој ове гране интервентне кардиологије, сматрамо да је ово прави тренутак за долазак једног од највећих светских стручњака из ове области“, истакао је проф. др Владимир Здравковић, руководилац Клинике за кардиологију.
Радни боравак проф. др Масахиса Јамане у Универзитетском клиничком центру Крагујевац, прилика је за врхунску едукацију интервентних кардиолога, са циљем што квалитетнијег лечења најкомпликованијих кардиолошких стања код пацијената у нашој установи, који прате и интервентни кардиолози из Србије и региона.