Центар за неонатологију Клинике за педијатрију Универзитетског клиничког центра Крагујевац, организовао је и ове године традиционални сусрет и дружење лекара и медицинских техничара са бебама, бившим пацијентима и њиховим родитељима.
Заједно са својим родитељима, малишани који су прве дане живота провели у Центру за неонатологију Универзитетског клиничког центра Крагујевац, јуче у подне су симболично пустили балоне у ваздух, као знак подршке свим прерано рођеним бебама.
Светски дан превремено рођених беба, 17. новембар, обележава се са идејом да се пажња друштва усмери на озбиљне проблеме превремено рођених беба и њихових родитеља.
Сваке године, у свету се роди око 15 милиона беба пре времена, а у Србији око 4000, што доноси бројне изазове за децу и њихове родитеље. Центар за неонатологију Универзитетског клиничког центра Крагујевац, годишње збрине око 500 прерано рођених беба из Централне и Југоисточне Србије.
„Превремена беба је свака беба која се роди пре 37 недеље гестације, а збрињавамо и оне веома мале бебе гестацијске старости, рођене пре 28 недеље“, навела је др Драгана Ристић, руководилац Центра за неонатологију Клинике за педијатрију УКЦ Крагујевац.
Центар за неонатологију УКЦ Крагујевац, збрињава и лечи новорођенчад из 13 породилишта из региона, који у просеку проведу у инкубатору од две недеље до три месеца. Њихов развој прати се и у првим годинама живота.
„Захвалио бих се директорки Центра за неонатологију и целом медицинском тиму на неонатологији. То су запослени који су 24 сата посвећени бризи о тој деци и завређују сваку пажњу, не само нас већ и читаве српске јавности.“, нагласио је проф. др Слободан Милисављевић, в.д. директора УКЦ Крагујевац.
Иначе, чак 60 одсто претерминске деце захтева одређени облик интензивне неге и лечења, што значи да свакога дана седам беба у Србији не може да настави живот без специфичне високостручне неге и подршке. Лечење превремено рођених беба је захтевно, дуготрајно, повезано са бројним ризицима и представља велики подухват за здравствене професионалце, а за родитеље и породицу, то је неочекивани догађај, извор велике трауме и хроничног стреса. У обзир треба узети и чињеницу да је превремено рођење у нашој земљи водећи узрок смртности деце млађе од пет година.